Logi do QRZ, LoTW, QSL emailem

1. Wyślij do QRZ

Program ma możliwość wyeksportowania zapisanych logów bezpośrednio do bazy QRZ.com.

Aby to było możliwe użytkownik musi mieć wykupioną subskrypcję oraz musi wygenerować api key na stronach QRZ. Api wpisujemy w konfiguracji LogBooka.

Po kliknięciu w Wyślij do QRZ pojawi się okienko:

Na początku istnieje możliwość wyboru szablonu adif lecz program będzie proponował szablon STANDARD. Są to te same szablony co do eksportu logu do plików .adi.

Program zapisuje jakie QSO były wysyłane i nie musi ich powtórnie wysyłać. Chyba, że użytkownik tego sobie życzy.

Następnie należy wybrać zakres dat.

Podczas normalnej pracy można spokojnie zaznaczyć opcję wszystko. W następnej opcji Zignoruj znacznik wysyłania ustawiamy czy wysyłać nowe QSO czyli te które nie były jeszcze wysyłane do QRZ czy wszystkie. Zazwyczaj zostawiamy niezaznaczone.

Następna opcja Usuń USB LSB w zasadzie w QRZ nie ma znaczenia lecz proponuję ją zaznaczać. Zamiast trybu SSB USB lub SSB LSB wysłane zostanie samo SSB.

Usuń duplikaty usuwa powtórzone zapisane QSO. Sprawdzany jest znak częstotliwość, pasmo i data i dopiero jak te wszystkie dane się zgadzają rekord oznaczany jest jako duplikat i nie jest wysyłany. Duplikaty nie są usuwane z logu tylko z listy do wysyłki.

Usuwanie prefiksów i suffiksów.

QRZ rozróżnia znaki z prefiksami i suffiksami SP4THK to inny znak niż SP4THK/P. Jeżeli użytkownik chce pracować z wieloma znakami musi to odpowiednio skonfigurować w QRZ.

Bezpieczną opcją jest zaznaczenie wszystkich 4 opcji. Pozostała konfiguracja jest dla osób które odpowiednio sobie skonfigurowały QRZ.


Klikamy Start i zaczyna się wysyłanie.

Podczas wysyłania program poinformuje czy dane zostały wysłane i zapisane czy pominięte i z jakiego powodu np. gdy już są w bazie QRZ.


2. Wyślij do LoTW

Program ma możliwość wysłąnia logów także do LoTW. Wymaga to zainstalowania i skonfigurowania programu TQSL ze strony programu LoTW. Instalacja i konfiguracja opisana jest na stronach tego programu jak i szeroko w internecie.

Po wybraniu opcji pojawi się okno:

Można skonfigurować opcje LoTW w oknie konfiguracyjnym LogBooka. Potem klikamy start i dane są wysyłane.

Usuwanie prefiksów ma podobne znaczenie jak przy QRZ.


3. Wysyłanie QSL emailem

Program ma też fajną funkcję – można w nim „zaprojektować” własną kartę QSL oraz rozsyłać karty do rozmówców, o ile podali oni swoje emaile albo podczas rozmowy i zostały one zapisane albo są dostępne w bazie QRZ.

Po kliknięciu w wyślij emailem pojawi się okno:

Wiadomość email składa się z dwóch szablonów. Szablonu wiadomości email oraz szablonu karty QSL.


a) Szablony Emaili

Mamy dwa domyślne szablony TEXT i HTML . Możemy je edytować usuwać i dodawać własne. Po prawej stronie jest lista makr. Można też zaznaczyć szablon karty QSL. Jest to sugerowana domyślna wartość dla szablonu którą można zmienić w głównym oknie programu przed wysłaniem maila.

Wiadomość można edytować w zewnętrznym dołączonym edytorze uruchamianym w przeglądarce- Tiny MCE – Klikamy w Edytor HTML.


b) Edytor QSL

Tutaj zarządzamy szablonami kart QSL. Po jego uruchomieniu pojawi się okno edycji karty QSL. Zdjęcie przedstawia już wykonany projekt karty:

W programie zaimplementowano dość prosty edytor.

Najpierw należy otworzyć któryś z przykładowych szablonów lub utworzyć nowy szablon,

Są dwie opcje. Jednolity kolor lub wybieramy tło zrobione w innym programie graficznym.

Zalecam zaznaczenie opcji skopiuj plik do folderu lokalnego. Dzięki temu przenosząc, czy kopiując program dokądkolwiek zachowamy wszystkie dane.

Na otworzonym pliku można dodawać po kolei elementy. Może być to tekst lub prostokąt o dowolnym kolorze wraz z przeźroczystością. Można klikać w obiekty i je przenosić. Lecz jeżeli załadujemy ogromne tło może to działać bardzo powoli w szczególności na słabych komputerach. Celem programu nie było napisanie zaawansowanego edytora graficznego.

Po zdefiniowaniu QSL możemy ją podejrzeć klikając w Podgląd. Makra zostaną wypełnione pierwszym rekordem z bazy lub danymi domyślnymi.

Przykładowe domyślne karty QSL:


Info.

Jeżeli masz fajny projekt i chcesz go dołączyć jako jeden z domyślnych skontaktuj się ze mną: Kontakt


c) Konfiguracja SMTP

Maile wysyłane są protokołem SMTP jest to bardzo popularny protokół, z którym współpracuje wiele serwerów pocztowych. Dokładną konfigurację i parametry sprawdź u swojego dostawcy pocztowego.

Po kliknięciu w Konfiguruj SMTP pojawi się okno:

Jak już wspomniałem należy ustawić parametry z godnie z ustawieniami od dostawcy.

Nie każdy dostawca udostępnia protokół SMTP dla swojej poczty lub wymaga za to dodatkowej opłaty. Często też wymagana jest dodatkowa konfiguracja w ustawieniach poczty.

Tak np. jest w Gmailu. Standardowo gmail nie zezwala „obcym” aplikacjom na wysyłanie przez protokół SMTP ale można to zmienić:

W tym celu należy się zalogować na swoje konto google i wykonać poniższe czynoości:

  • Zaloguj się na swoje konto w przeglądarce internetowej.
  • Przejdź do ustawień swojego konta Gmail. Należy kliknąć w ikonkę z inicjałem lub awatarem po prawej stronie na górze i wybrać Zarządzaj kontem google
  • Kliknij kartę Bezpieczeństwo.
  • Wejdź do Włącz weryfikację dwuetapową lub jeżeli jest włączona to do Weryfikacja dwuetapowa
  • Po włączeniu i wejściu do Weryfikacji dwuetapowej przejdź na sam dół i wybierz opcję Hasła aplikacji
  • Nadaj nazwę dla podświetlonego pola Nazwa aplikacji.
  • Następnie kliknij przycisk Utwórz i zapisz/skopiuj wygenerowane hasło, aby użyć go w tym programie.

Na czerwono podświetlone są pola które są wymagane. Jednak do wykonania testu dodatkowo program potrzebuje pól Email do i Treść wiadomości.

Pole wyboru Wiadomość w formacie html jest nieistotnie – wartość ta zastępowana jest wartością z szablonu.

Pola niezaznaczone na czerwono mogą być zastępowane danymi z okna głównego wysyłania o czym za chwilę.

Po skonfigurowaniu i przetestowaniu skrzynki pocztowej wracamy do głównego okna wysyłania.

Kolejno należy wybrać szablon email, który może od razu podpowiadać jaki szablon QSL do niego zastosować jednak można to zmienić. Wybieramy tytuł wysyłanego emaila oraz nazwę wyświetlaną Od: (od kogo). Czasem w niektórych skrzynkach nazwa od musi być adresem email nadawcy(naszym)

QSL- jakość obrazu JPG – wartość od 30 do 100 im większa tym lepsza jakość wygenerowanej QSLki jednak zajmie ona więcej miejsca.

Dalej są dodatkowe elementy makr ustawiane jedynie dla szablonów QSL. Nie są one dostępne w logu, eksporcie czy imporcie.

Większość kolejnych opcji jest intuicyjna.

Pokazuj podgląd ma dwa tryby wyświetlania zależne czy zaznaczony jest zapis QSL do folderu czy nie.

Opcja DEBUG wyśle wszystkie emaile do nas niezależnie czy i jaki dany użytkownik ma adres. Pozwala to na przetestowanie co się faktycznie wysyła.

Klikamy w Start i zaczyna się wysyłanie…

I to by było na tyle

KONIEC