Podstawowe funkcje

Pierwszym klawiszem jest przycisk BAND zaś w trybie dla niewidomych jest to wspomniany wcześniej przycisk z informacją o częstotliwości dla niewidomych a BAND jest drugi . Skrót CTRL – B.

Po kliknięciu pojawia się okno z przyciskami z wyborem opcji. Są to ponumerowane klawisze w zależności od opcji i ich ilości cyframi lub cyframi i literami.

Kolejna opcja to MODE skrót – CTRL–M – tu można wybrać pomiędzy modulacjami CW, SSB, AM, FM i DIGI. Styl okna wyboru opcji jest wg tych samych zasad jak w opcji BAND. I wygląda następująco:

W oknach tego typu opcje wybiera się klikając w przycisk lub wybierając odpowiedni klawisz 1,2,3…. lub gdy jest więcej opcji także litery A,B,C….

Kolejne dwa Przyciski to wybór pomiędzy VFO A i VFO B Po prostu w nie klikamy. W opcji dla niewidomych zamieniają się one w jeden przycisk Select VFO. Skrót CTRL – V. Po wybraniu są do wyboru dwie opcje

A) VFO A

B) VFO B

Dzięki temu powstaje fajny zestaw skrótów CTRL – V A wybiera VFO A podobnie z B


Kolejny przycisk to Wybierz częst. Po jego kliknięciu pojawi sie okno:

Okno wprowadzania częstotliwości pojawia się w wielu miejscach. Wszędzie tam gdzie można wprowadzić częstotliwość. Np. w zaawansowanym sterowaniu TRX przy konfiguracji różnych filtrów.

Częstotliwość można wprowadzać w Hz, kHz lub MHz klikając myszką w pole wyboru , lub używając skrótu klawiszowego:

CTRL 1 lub CTRL – H dla Hz

CTRL 2 lub CTRL – K dla kHz

CTRL 3 lub CTRL – M dla MHz

Domyślnie są to kHz lecz program zapamięta ten wybór. Czasem okno wyboru częstotliwości jest bez opcji zmiany z Hz na kHz itd. dzieje się tak np. w filtrach gdzie częstotliwość jest tylko w Hz. Przykładowo od 0 do 3000 Hz.

klawisz F2 – na początek tj. powoduje ustawienie bieżącej kontrolki na polu tekstowym do wprowadzania częstotliwości

CTRL – DEL– kasuje wartość częstotliwości

ENTER – Akceptacja

ESC – Anulowanie

Wprowadzona częstotliwość musi być liczbą i być większa od 0. Wyjątkiem są przypadki filtrów gdy częstotliwość np. Shift może być ujemna. Jeżeli z liczbą jest coś nie tak wyświetlony zostanie napis a w trybie dla niewidomych będzie dodatkowy dźwięk beep oraz zaznaczone zostanie pole tekstowe.


Przycisk Split

CTRL-S czyli praca z przesunięciem częstotliwości. Jest wiele rodzajów pracy z przesunięciem częstotliwości np. Split, RIT,XIT różnią się one zasadą i zakresem działania, jednak efekt końcowy jest ten sam nadawanie jest na innej częstotliwości niż odbiór. Podczas prób i testów zauważyłem, że funkcje te zaimplementowane w Omnirig działają co najmniej różnie. Wobec czego postanowiłem wykonać wszystkie opcje w jednej.

Split zawsze ustawia VFO A na odbiór i VFO B na nadawanie.

Jest tu kilka opcji:

  1. Split OFF
  2. Split Mannualy
  3. Split +/-5kHz progr.
  4. Split +/-10kHz prog.
  5. Split – select offset

W trybie manualnym każdą częstotliwość ustawia się wtedy oddzielnie przełączając się pomiędzy VFO A i B.

Można ustawić szybko zdefiniowane Splity o +/- 5 lub 10 kHz lub wybrać własną wartość częstotliwości. Ze względu na różne działanie opcji z różnymi radiami split realizowany jest programowo. Zmiana w programie częstotliwości VFO A powoduje zapisanie takiej samej zmiany w VFO B. Ale zmiana częstotliwości ręcznie na transceiverze nie zachowa parametrów splitu. Dla zachowania przesunięcia wymagana jest regulacja częstotliwości tylko w programie.


Przycisk MEM

po jego przyciśnięciu pojawia się okienko z przyciskami zapamiętanych częstotliwości:

Jest 10 banków pamięci. Klasycznie bank można wybrać klawiszami od 1 do 0 gdzie 0 to 10 bank. Aby zapisać częstotliwość należy kliknąć na dłużej w wybrany bank pamięci.

Skróty :

  • CTRL SPACJA lub CTRL ENTER: zapis w aktywnym banku pamięci.
  • CTRL C lub CTRL D: usunięcie danych z aktywnego banku pamięci.
  • ESC – zamkniecie okna.

Kolejne przyciski okna głównego nie są widoczne w trybie dla niewidomych jednakże ich skróty klawiszowe działają udostępniając opcje.

Przyciski 000 i 500 – wyrównują częstotliwość po przecinku 000- do równych kHz 500- do X,5kHz

Przycisk TX – włącza nadawanie

w Menu ->Ustawienia interfejsu możemy wybrać sposób działania przycisku TX

Nadawanie podczas przyciśnięcia i kończenie nadawania przy puszczeniu. Zaznaczamy wtedy opcję Przycisk TX-> TX tylko gdy naciśnięty

lub jedno przyciśniecie włącza nadawanie a drugie wyłącza.

Jeżeli nadawanie będzie zbyt długie – powyżej 5 minut program je automatycznie wyłączy.

Nadawanie można tez włączyć z klawiatury po zaznaczeniu opcji Menu->Ustawienia interfejsu->Konfiguruj skrót klawiszowy do włączania TX

Pojawi się okienko z ustawieniami skrótu klawiatury:

Wszystkie opcje są proste i jasne. Gdy włączony jest globalny Hook niezależnie jaki program jest aktywny skrót klawiszowy będzie działał.

Gdy w tym trybie będzie włączone nadawanie oraz zaznaczona będzie opcja Kolejne naciśnięcia przełączają TX/RX pojawi się okno w górnym prawym rogu:

Informuje ono o włączonym nadawaniu pomimo, że program główny jest zminimalizowany i mogło by to umknąć naszej uwadze.

Nadawanie z klawiatury jest włączone automatycznie w opcji dla niewidomych

  Rig