Funkcje dodatkowe

1. Moduł NTP

Bardzo ważna jest synchronizacja czasu szczególnie dla niektórych transmisji cyfrowych.

Program zawiera swój moduł synchronizacji NTP jako oddzielny program.

Dwie opcje znajdziemy w Menu->Czas z serwera NTP:

  1. Synchronizuj czas z serwera NTP przy starcie (w ostatnich 10 godzinach)
  2. Synchronizuj czas NTP teraz

Pierwsza opcja uruchamia serwer NTP przy starcie programu. Robi to jednak inteligentnie. Jeżeli synchronizacja była wykonywana w przeciągu ostatnich 10 godzin to nie nastapi uruchomienie.

Druga uruchamia program synchronizacji czasu natychmiast:

Moduł NTP jest tylko w języku angielskim.

Od dość dawna Microsoft wprowadził konieczność posiadania uprawnień administratora do zmiany czasu. Stąd program synchronizacji czasu ich wymaga. System zapyta się o pozwolenie na nadanie uprawnień administratora dla programu przy jego uruchamianiu.


2. Moduł Kamery (Wideo Grabbera)

Niektóre transceivery mają wyjście na monitor. Jeżeli zakupimy moduł grabbera za kilkadziesiąt złotych możemy wyświetlać obraz z ekranu TRX na komputerze. Raz jest to wygodne dwa pozwala na pracę zdalną. Trzy opcje znajdują się w Menu->Moduł kamery:

  1. Przy starcie i zamknieciu pokaż zamknij moduł kamery.
  2. Konfiguruj port UDP (Wymaga restartu)
  3. Uruchom moduł kamery

Moduł kamery może komunikować się z programem poprzez port UDP. Dzięki temu ruch scroolem w myszce na ekranie modułu może zmienić częstotliwość w głównym programie.

Widok modułu kamery:

Prawy klawisz myszy wywoła proste menu do ustawienia parametrów programu.

Moduł Kamery jest tylko w języku angielskim.


3. Moduł efektu Dopplera

Jest to moduł eksperymentalny i jego działanie w rzeczywistych warunkach może nie być do końca zgodne z oczekiwaniami. Efekt Dopplera występuje przy szybko poruszających się obiektach. Następuje zmiana częstotliwości w zależności od odległości od obiektu np. szybko lecącego satelity. Aby to poprawnie obliczyć należałoby znać parametry trajektorii satelity i położenie stacji na ziemi. Niestety na razie przerasta to moje zdolności matematyczno-fizyczne. Jeżeli ktoś ma pomysł zapraszam do kontaktu.

Moduł zmienia częstotliwość o określoną wartość co określony czas :

Można użyć prostego kalkulatora do obliczenia wartości :

Należy wprowadzić różnicę np. 10 kHz oraz czas np. 10 minut i program wyliczy jakie parametry czasu i częstotliwości przyjąć.


4. Tryb transpondera

W tej opcji menu są dwa punkty do zaznaczenia

  1. Praca z transponderem
  2. Offset transpondera w Hz

Jeżeli TRX jest podłączony do transpondera częstotliwość wyświetlana będzie inna od rzeczywistej nadawanej. Stąd ta opcja można zdefiniować wartość do dodania do częstotliwości w TRX aby się prawidłowo wyświetlała na ekranie komputera. Może mało przydatna opcja ale jest.


5. Wybór języka

Po kliknięciu w Menu->Wybierz język pojawi się okno z kilkoma opcjami:

Domyślnym wbudowanym w program językiem jest język angielski. Przy pierwszym uruchomieniu program sprawdza język systemu i jeżeli jest on na liście języków to angielski zostanie zastąpiony językiem systemu.

Można ręcznie ustalić czy ma być język wewnętrzny programu czy język z listy języków dodatkowych.

Lista języków dodatkowych jest na razie bardzo krótka i zawiera jedynie język polski. Jeżeli chcesz przetłumaczyć program we własnym zakresie na inny język zapraszam do współpracy.

Program przechowuje języki w podkatalogu LANGUAGES programu i są to pliki w formacie .ini. Można podejrzeć przykładowy plik języka po Polsku, a edycja możliwa jest w zwykłym notatniku.